O nas i naszej klinice

Klinika Okulistyczna Pardubice

W Klinice Okulistycznej w Pardubicach pod jednym dachem oferujemy wszelkie ogólne i wyspecjalizowane badania oczu, drobne zabiegi i zabiegi operacyjne, na przykład:

  • Kompleksowe badanie oczu, włącznie z przepisaniem okularów, soczewek kontaktowych i ich stosowania i przygotowaniem okularów u optyka.
  • Diagnostyka zaćmy (katarakty), jej chirurgiczne usuwanie wraz z implementacją soczewki wewnątrzgałkowej z materiału hydrofobowego, akrylowego produkcji renomowanej niemieckiej firmy Carl Zeiss
  • Bezdotykowe mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, diagnostyka i leczenie jaskry (łac. glaucoma).
  • Leczenie chorób siatkówki i ciała szklistego (zabiegi witreoretinalne) - odklejenie siatkówki, krwotok do ciała szklistego, uwarunkowane wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej itp.
  • Operacje plastyczne na oku (operacje spojówki i rogówki).
  • Operacje plastyczne powiek i okolic oczu, w tym zabiegi kosmetyczne.

To, co nie wszyscy mogą zaoferować:


PRELEX – wymiana soczewki (ang. presbyopic lens exchange) jako metoda korekcji starowzroczności. W naszym centrum wszczepiamy wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe AT.LISA firmy Carl Zeiss. W wypadku bardziej zaawansowanego astygmatyzmu stosujemy toryczny wariant soczewki – AT.LISA Toric. W porównaniu z innymi te typy soczewek wewnątrzgałkowych umożliwiają dobre widzenie na bliską i dalszą odległość przy różnym oświetleniu, niezależnie od źrenicy. Zmniejszają również intensywność występowania ubocznych, niepożądanych efektów optycznych tzw. glare i halo (oślepiające odblaski, kręgi wokół punktów świetlnych). Podczas operacji wykonuje się cięcie długie na zaledwie 2,2 mm, zazwyczaj bez konieczności zakładania szwów. Umożliwia to szybką rekonwalescencję i powrót do codziennej aktywności już po kilku dniach.


Leczenie mętów ciała szklistego – np. ich wyparowywanie tzw. laserem YAG. Ten zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie. Po usunięciu uszkodzonego ciała szklistego i błon lub po zatrzymaniu krwotoku do ciała szklistego przeprowadzamy również zabieg chirurgiczny o nazwie witrektomia pars plana, podczas którego zdegenerowane ciało szkliste jest usuwane i zastępowane zastrzykiem roztworu solnego.


Bezszwowa witrektomia pars plana – nowoczesna i łagodna chirurgiczna technika wewnątrzgałkowa wykorzystywana zarówno w wypadku pewnych rodzajów mętów ciała szklistego, jak i - przede wszystkim - do operacji plamki żółtej (dziura plamki żółtej, błona epimakularna, obrzęk plamki żółtej). Zabieg trwa zazwyczaj 30 minut i wykonuje się podczas niego nacięcie o długości zaledwie 0,6 mm (a nawet mniej). Nacięcie tak miniaturowych rozmiarów nie wymaga zakładania szwów, co gwarantuje pooperacyjny komfort i szybkie gojenie.


Przedłużanie rzęs preparatem bimatoprost – o zastosowaniu kropli do oczu (opracowanych pierwotnie w celu obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego), które nanosi się na krawędź powiek, decyduje lekarz po wcześniejszym kompleksowym badaniu oczu. Po upływie od dwunastu do szesnastu tygodni rzęsy rosną o trzy do czterech milimetrów i efekt utrzymuje się do czasu, aż rzęsy się naturalnie odnowią i wypadną - z reguły trwa to od trzech do sześciu miesięcy. Terapię można powtarzać.

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, w tym m. in.:

Optotyp LCD NIDEK wyświetlający litery, cyfry, symbole lub znaczki różnej wielkości w wysokiej rozdzielczości.

Bezkontaktowy tonometr Tonoref II do mierzenia ciśnienia ocznego i grubości rogówki.

Autorefraktokeratometr NIDEK do mierzenia dioptrii i zakrzywienia rogówki, diagnostyki wad wzroku i aplikacji soczewek kontaktowych.

Optyczny koherentny tomograf Cirrus - HD OCT ze specjalną cyfrową kamerą do uzyskiwania szczegółowych obrazów tylnej części oka - przede wszystkim siatkówki i nerwu wzrokowego.

Laser diodowy Alcon do łagodnego leczenia schorzeń siatkówki, przede wszystkim u pacjentów z cukrzycą.

Aparat Constellation, najnowocześniejsze urządzenie do operacji zaćmy, usuwania wad wzroku i przeprowadzenia witrektomii bezszwowej metodą jak najmniej inwazyjną.

Wróć do początku

Wróć na stronę główną